Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa /

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 

Bismillahirrahmanirrahim

KADINLARLA İLGİLİ SORULAR

1- Kadından peygamber veya imam olur mu? Olmaz ise sebebi nedir? Bu bir adaletsizlik değil mi? (11. Soru)

 

2- Saygıdeğer hocam, aşağıdaki sorumu cevaplarsanız sevinirim. Allah ilminizi amelinizle birlikte artırsın. Ben üniversite mezunuyum ve şu an özel bir sektörde çalışıyorum. Çok zorlandığım bir mesele var. Karakter olarak samimi, neşeli bir insanım. İşyerimde namahremlerle muhatap olmuyorum; ama bayan arkadaşlarla bazen çok samimi ortamlar oluyor. Ben ağır, takvalı, seçkin bir bayan olmak istiyorum. Bunu her zaman başaramıyorum. Hz. Resulullah (s.a.a): "Benim bildiklerimi siz bilseydiniz, hiç gülmez hep ağlardınız.." buyuruyor. Takva, hatta vera' nasıl olur? İffet nasıl kazanılır? Nişanlım bana Hz. Fatıma'nın talebesi diyor. Alakam yok. Bana anlatın bir bayan, imanlı, takvalı, Hz Fatıma gibi bir bayan nasıl olur? Allah razı olsun. (142. Soru)

3- Muhterem hocam eğer mümkünse tesettürün Kur'an ve sünnetteki yerini ve delillerini detaylı bir şekilde bize açıklayın; zira bu konuda birçokları kafaları kurcalayacak laflar ileri sürüyorlar. Allah sizden razı olsun. (153. Soru)

 

4- Eğer gerçekten tesettür Kur'an açısından farz ise, neden diğer bir çok hükümde olduğu gibi bu konuda da bunu yapmayanlara cezai müeyyide zikredilmemiştir? Mesela cehennem vaadi verilmemiştir? (154. Soru)

 

5- Ben 25 senelik evliyim. 6 çocuğum var on beş sene de çalışmışım. Eşimden para istediğimde, evde kavga oluyor ve verse de yeterli olmuyor. Maddi durumumuz da iyidir. Kızların da ihtiyacı oluyor ve cehiz hazırlamama çok karşıdır. Benim de nişanlı kızım var. Ben de hep eşimin cebinden ve bankadan gizli para alıyorum. Eşimin haberi olmuyor; olsa ev halkını bir birine katar. Yaptığım iyi şey değil ama ne yapabilirim ki? Beni aydınlatırsanız. ALLAH sizlerden razı olsun. (180. Soru)

 

6- Benim 10 senedir çocuğum olmuyor. Şimdi ALLAH bize ceza mı veriyor ki çocuğumuz olmuyor? Diyorlar cennet anaların ayağı altındadır ve çocuk ahirette anaya şefaatçi oluyor. Peki, çocuğu olmayanın ahirette yeri nedir? Cevap verirseniz ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN. (181. Soru)

 

7- Benim günümüzde çoğumuzu (özellikle de gençleri) ilgilendirecek bir sorum var, bugüne kadar yazılmış sorulara göz attım; fakat bu soruyu bulamadım, öğrenmek istediğim şu: Günümüzdeki düğünlerde genellikle kadın erkek karışık oynuyorlar veya halay çekiyorlar. Bu konuya dinimiz yönünden bakılırsa ne sonuç elde edilir, dinde kadın erkeğin karışık oynamasına yer veriliyor mu? Ben verilmediğini zannediyorum ama bunu ispatlayacak belirli kanıtlar var mı? Size şimdiden teşekkür ediyoruz. (185. Soru)

 

8- Günümüzde "kaş alınabilir" diye fetva veren hocaların sayısı gitgide artıyor; oysa bugüne dek bize bunun günah olduğu söylenirdi. Fakat bir de şu görüş var: Süslenmek, güzel görünmek, kadınların fıtratında var; (ki İslam dini fıtrata uygun bir dindir!) ve bunu özellikle Avrupa'dakilere uygularsak, Müslüman kadın neden diğerlerine çirkin görünsün ki? Yani bir Müslüman diğerlerine göre neden çirkin olsun? İnsanlara güzel görünmek dinimize sıcak bakmalarını sağlamaz mi? Artı kaşları kalın olan bir kadın, erkeğimsi bir görünüş verir; oysa dinimizde kadının erkeğe benzememesi gerekir; bu durumda bu, kadının kaşlarını alması uygun olmaz mı? Cevabınızı bekliyorum. Hocam Allah şimdiden razı olsun. (186. Soru)

 

9- Bu yazıda, Merhum Allame Tabatabaî'nin, bazı batı hayranı kimselerin kendisine çeşitli İslamî konularda yönelttikleri kırk soruya verdiği cevaplar yer almaktadır. Bu cevapların bir kısmı da kadınlarla ilgilidir. (205. Soru)

 

10- Deniliyor ki İslam'da kadına değer verilmediğinin bir göstergesi şudur ki, iki kadın şahidin şahitliği, bir erkek şahidin şahitliğine bedeldir. Yine bir kadın, bir erkeği haksız yere öldürürse kısas yapılarak öldürülebilir; ancak bir erkek, bir kadını öldürürse; kısas yapılmak istenirse bu uygulanmalıdır; ancak o zaman kadının velileri erkeğin velilerine yarım diyet ödemelidirler? Bunları kadının değersizliği olarak nitelendirmemiz doğru olabilir mi? Veya nedir bu hükümlerin mantıklı izahı?  (207. Soru)

 

11- Neden kadınların ipek elbise giymesi ve altın takması caizdir de erkeklerin ki caiz değildir? Bunun hikmet ve felsefesini açıklar mısınız? (208. Soru)

 

12- Bir de şu miras konusunu açarsanız memnun oluruz. Neden erkek evlatlar, kız evlatlarının iki katı miras almaktadırlar? (209. Soru)

 

13- Kızlar neden erkeklerden kaç yıl daha erken baliğ sayılıyorlar. Bu farklılığın felsefesini açıklar mısınız? (210. Soru)

 

14- İlmihalde okuduğumuz kadarıyla kadınlar taklit mercii (taklit edilen müctehid) olamıyorlarmış. Bunun sebebi nedir acaba? Neden bu hak onlardan alınmıştır? (211. Soru)

 

15- İslâm'da kadılık ve yargılama yetkisi kadından alınmıştır. Kadı ve yargıcın erkek olması şarttır. Bunu, kadına bir haksızlık olarak nitelendirenlere nasıl cevap verebiliriz?  (212. Soru)

 

16- Neden anlaşamadığı kocasından ayrılmak isteyen kadına İslam bu yetkiyi tanımamıştır? İlla erkeğin mi boşaması gerekir? Ya o boşamazsa ne olacak? Kısacası neden kadın erkek arasında bu konuda eşitlik söz konusu değildir?  (213. Soru)

 

17- Muhterem hocam, zihar meselesiyle ilgili geni‏ş bir bilgi sunarsan‎z memnun olurum. (258. Soru)

 

18- Peygamber efendimize yöneltilen itirazlardan biri de o hazretin birden çok evlenmesidir. Diyorlar ki: "Birden fazla kadınla evlenmek zati itibariyle ş‏er, kötülük ve kayıtsız ‏şartsız‎ ‏şehvete teslim olmanı‎n delilidir. Resulullah (s.a.a) izleyicilerine helal ettiği dört kadınla yetinmemiş‏, yaklaşık‏‎k dokuz kadınla evlenmiş‏tir." Bu eleştiriyi nasıl cevaplamam‎z gerekir? (265. Soru)

 

19- Peygamber Efendimiz'in (s.a.a) kaç tane eş‏i vardı ve isimleri neydi? E‏şlerinin hangisi hayırlıydı  (Hz. Hatice ve Ümm-ü Seleme hariç)? Peygamber Efendimiz (s.a.a) neden Âişe ile evlendi? Hz. Fatıma ana (a.s) bu evliliği istiyor muydu? "Sizin Peygamberinizin kadınlara saygısı" diyen küstahlara vereceğim en iyi yanı‎t nedir? Allah'‎n sizlerden razı‎  olmasını ediyorum...  (266. Soru)

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM