Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 
 

Bismillahirrahmanirrahim

Soru-621: Selamun aleykum hocam!

Her zamanki gibi bizim ile uğraştığınız için teşekkür ederim. Gerçekten de bizim burada ne cami'miz var ne cemaatimiz.

21 yaşında bir gencim, dinime iyice bağlanmaya çalışıyorum, ama bir takim olaylar bana hep engel oluyor. Bu olayların kaynağı da kendimim; bunu çok iyi biliyorum. Derdim hırsımdır, öfkemdir, huyumun kötülüğüdür, şehvetimin azmasıdır, nefsime daima uymaktır, günahlara ısrarla devam etmektir, tembelliktir. Bir turlu doğru dürüst çaba gösteremiyorum. Sanki bu olaylar birbirlerinden kaynaklanıyor. Dinime bağlı olma kararımın sayesinde gece hayati ve içkiyi bırakabildim (Allah’ın izniyle). Ama kadınları bir turlu bırakamadım hocam. (Vallahi utanarak yazıyorum). Aradım araştırdım ve bu bir insani fıtrat olduğunu öğrendim. Hocam insan fıratını nasıl öldürebilir ki? Ancak üniversiteyi bitirmem lazım evlilik için. Vallahi bu saydığım huylardan dolayı okulumdan olacağım nerdeyse. Allah bağışlayandır ama Allah tövbe edipte bir daha yapmayanları cennete sokar. Her gün namazda tövbe etmekteyim, ama bu pisliklerin sonunu bir türlü göremiyorum. Ölene kadar Allah’tan umudumu kesmem, ama sizin tercümenize güveniyorum. Kendim de üstünlüğe erişmek istiyorum. Bu saydıklarımın çaresi nedir? Tabi önce Allah’ın izniyle ama kendimin de bir şeyler yapmam lazım. Eger bu konuda faydalı kitaplar biliyorsanız bunu benimle paylasir mısınız?
Yazdıklarım pek soru gibi değil, ama umarım anlamışsınızdır beni ve şimdiden Allah razı olsun diyorum. Selam ve saygılarımla.   

 

Cevap-621: Aleykum selam

Muhterem, öyle bahsediyorsunuz ki içinde bulunduğunuz hali, sanki ufacık bir yanlışınız var da keşke onu da bırakabilseniz!! Mübarek zina demek ne demek biliyor musun? Allahın arşını titretecek türden bir günah. Neye mal olursa olsun bir an önce bu pislikten uzaklaşmanız lazım. Yoksa dünyanızı da yakarsınız, ahiretinizi de. Kurtulamıyorum diye bir şey yok. Ya kurtulacaksınız ya kurtulacaksınız. Başka şansınız veya alternatifiniz yok.

Okumak falan mazeret değil. Günaha düşen değil, düşme korkusu yaşayan kimsenin bile evlenmesi farzdır. Artık bunun yolunu siz bulacaksınız. Mutlaka bir çaresi vardır.
Herhalükarda o zamana kadar, kendinizi kontrol etmek için aşağıdaki tedbirleri almanız lazım:

İnsanoğlu ister olumlu ister olumsuz çeşitli etkenlerin etkisinde kalmaya müsait bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla sürekli kendisine dikkat edip nefsini olumsuz etkileyebilecek etkenlerden uzak tutmaya ve olumlu etkisi olan etkenlerin etki alanına yaklaştırmaya çalışmalıdır. Örneğin laubali, günahkâr ve inançsız insanlardan şiddetle kaçınıp uzaklaşması gerekir. Günah ortamlarından uzaklaşması gerekir. Günah vesilelerinden mümkün mertebe uzaklaşması gerekir. Buna mukabil takvalı, Allah korkusu taşıyan, helal haram bilen kimselerle arkadaş olmaya, ilişki kurmaya çalışmalıdır. Salih amellere, özellikle namaza çok ama çok önem vermelidir. Allah-u Teala "Hiç şüphesiz namaz çirkin ve kötü şeylerden insanı alıkor" buyuruyor. Boş zamanlarını iyi değerlendirmeye ve faydalı kitapları, eserleri okumaya, faydalı sohbet ve programlara katılmaya gayret etmelidir. Kısacası önüne gelen herkesle arkadaş olan, önüne gelen her ortama dalıp giden, laubali kimselerle oturup kalkan, insanın nefsini günaha yönelik tahrik eden programlar, filmler vs.i çekinmeden seyreden bir kimsenin, ben kendimi kontrol edemiyorum, ne yapayım demesinin hiç bir anlamı yoktur. Yani günahtan korunmanın aşısı yoktur ki bir kereliğine vurdurup da kurtulalım. Sürekli nefsi kontrol etmekten başka bir çaremiz yoktur.

Elbette insanın inancını ve imanını güçlendirmesi için sağlam itikadi eserleri de sık sık okuması gerekir. İnancı zayıf olan kimsenin ister istemez ameli de zayıf olur.

Bütün bunların yanı sıra sürekli Hak Tealaya yönelip acziyetle dua ederek ondan yardım dilemek gerekir. Onun yardımı olmadan kendi başımıza bir şeye muktedir değiliz. 

 

Burada gafletten uyanmanzı için Hz. İmam Hüseyn'den (a.s) bir hadisle noktalıyorum.  Bakın İmamımız nasıl bir reçete sunuyor sizin gibilere:

"Adamın biri, Seyyid-üş Şüheda'nın (İmam Hüseyin) huzuruna gelip arz etti: “Ben günahkâr bir kimseyim ve kendimi günah işlemekten alamıyorum; bana nasihat edin!”
İmam Hüseyin (s.a.) ona şöyle buyurdu: "Beş şeyi yap sonra dilediğin günahı işle!:

Allah'ın rızkını yeme, istediğini yap!

Allah'ın mülkünden ve hakimiyeti altından dışarı çık, istediğin işi yap!,

Allah-u Teâlâ'nın seni göremeyeceği bir yer bul, ne yapmak istersen yap!

Azrail canını almaya geldiği zaman teslim olma, o zaman gönlünün istediğini yap!

Kıyamet günü cehennemin mâliki seni cehenneme götürmek istediğinde cehenneme gitme, ondan sonra arzuladığın işi yap!"

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM