Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 
 

Bismillahirrahmanirrahim

Soru-619: Bir kişi zulme uğrayıpta zalime karşı beddua ederse bu  bedduanın kendisine de etkisi var mıdır? Yani toplumda bir söylenti vardır, bedduanın yarısı edene yarısı edilene diye bu doğru mudur?

Edilen bedduadan sonradan pişmanlık duyulup tövbe edilirse, yani ey Allah’ım, bedduamdan tövbe ettim, senin terazine bırakıyorum derse, bu tövbe kabul müdür?
Beddua edilen kişi haksız olduğu halde beddua edene beddua etse o kabul müdür?

 

Cevap-619: Muhterem kardeşim, genel olarak insanın şahsını ilgilendiren konularda, yapılan yanlışlara karşı affedici olmak en güzel olandır. Ama her halükarda zulme uğrayan kimse, zulmeden kimse aleyhine dua edebilir. Ama burada dikkat edilmesi gereken iki husus var:

a) Beddua eden kimse, bir taraftan affetmenin büyük sevabından mahrum olur. Diğer taraftan da bundan manevi çıkarı olmaz.

 

b) Hadislerde de beyan edildiği üzere, eğer karşı taraf beddua ve lanete müstahak olursa, bu ona ulaşır ve zararını görür. Özellikle mazlum kimsenin bedduasından korkun buyrulmuştur. Çünkü böyle bir dua reddedilmez..  Ama eğer hak etmemiş olursa, o beddua eden kimseye geri döner ve onun hakkında geçerli olur!

Bu hadislerden bir tanesi şöyledir:

İmam Muhammed Bakır’dan (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Lanet ve beddua sahibinin ağzından çıktığında, lanet edenle edilen arasında dönüp durur; eğer lanet edilen bunu hak etmişse, ona ulaşır. Ama hak etmemiş olursa, sahibine geri döner (onun hakkında geçerli olur).” (El-Kafi, c.2, s.268)

Olay bundan ibarettir. Dolayısıyla her edilen beddua, ne olursa olsun iki taraf arasında ikiye bölünür gibi bir iddia doğru değildir.

Eğer beddua eden kimse, pişman olursa, yapacağı iş, beddua ettiği kimse hakkında onun ıslahı ve iyiliği için dua etmektir. İnşallah Erhemürrahimin olan Rabbimiz, telafi eder…

 

Elbette dediğimiz gibi bu, insanın şahsını ilgilendiren konulardadır. Ama eğer bir kimse, Allah ve Resul düşmanlarına, hak ve hakikat düşmanlarına, hidayet kabiliyetini yitirmiş zalimlere lanet ederse, bu bir ibadettir ve Allah’a ittiba etmektir. Çünkü bizzat Rabbimiz bu kimselere lanet etmiştir. Allah’ın Kur’an’da lanet ettiği kimselerden birkaç örnek verip noktalayalım:

 

1- Şeytan: “Allah onu (şeytanı) lânetlemiş…” (Nisa, 118) “Muhakkak ki kıyamet gününe kadar lânet senin (Şeytan’ın) üzerine olacaktır!” (Hicr, 35)

 

2- Kafirler: “Şu muhakkak ki, Allah kâfirleri rahmetinden kovmuş ve onlara çılgın bir ateş hazırlamıştır.” (Ahzap, 64)

 

3- Allah ve Resulü’ne Eziyet Edenler: “Allah ve Resûlünü incitenlere Allah, dünyada ve ahirette lânet etmiş ve onlar için horlayıcı bir azap hazırlamıştır.” (Ahzap, 57)

 

4- Hakkı Bilinçlice Saklayanlar: “İndirdiğimiz açık delilleri ve kitapta insanlara apaçık gösterdiğimiz hidayet yolunu gizleyenlere hem Allah hem de bütün lânet ediciler lânet eder.” (Bakara, 159)

 

5- Hakkı Bilinçlice ve İnadına İnkar Edenler: “İman etmelerinden, Resûl'ün hak olduğuna şehadet getirmelerinden ve kendilerine apaçık deliller gelmesinden sonra inkârcılığa sapan bir kavme Allah nasıl hidayet nasip eder? Allah zalimler topluluğunu doğru yola iletmez. * İşte onların cezası, Allah'ın, meleklerin ve bütün insanlığın lânetine uğramalarıdır.” (Al-i İmran, 86-87)

 

6- Zalimler: “Kim Allah'a karşı yalan uydurandan daha zalim olabilir? Onlar (kıyamet gününde) Rablerine arz edilecekler, şahitler de: İşte bunlar Rablerine karşı yalan söyleyenlerdir, diyecekler. Bilin ki, Allah'ın lâneti zalimlerin üzerinedir!” (Hud, 18) “O gün zalimlere, özür dilemeleri hiçbir fayda sağlamaz. Artık lânet de onlarındır, kötü yurt da onlarındır!” (Mumin, 52)

 

7- Ahdini Bozan ve Yeryüzünde Fesat Çıkaranlar: “Allah'a verdikleri sözü kuvvetle pekiştirdikten sonra bozanlar, Allah'ın riayet edilmesini emrettiği şeyleri (akrabalık bağlarını) terk edenler ve yeryüzünde fesat çıkaranlar; işte lânet onlar içindir. Ve kötü yurt (cehennem) onlarındır.” (Ra’d, 25)

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM