Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 
 

Bismillahirrahmanirrahim

Soru-568:

1- Hz. Hüseyin’in Zillete boyun eğenlere yazıklar olsun sözündeki zilletten kasıt nedir?

 

2- Bir yerde okuduğum kadarıyla İmam Humeyni oğlu şehit olunca hiç ağlamamış ve metanetli durmuş. Ayrıca Seyyid Hasan Nasrallah’ın oğlu şehit olduğunda şöyle demiş: Eskiden şehit ailelerini ziyaret ederken hep başım eğik olurdu. Allah bana bunu nasip etti artık ben de başı eğik durmayacağım onların yanında.

Bunlardan bir yakınımız şehit olduğunda veyahut öldüğünde ağlamamamız gerekir anlamı çıkar mı? Eğer öyle bir anlam çıkarsa (ÇIKMASA DA) Peygamberimizin Hz. Hüseyin’e ağlaması nasıl açıklanır?

 

3- Ehlisünnette miraç hadisi vardır. Bu hadise göre Peygamberimiz 55 rekât namazı Allaha ümmetime zor gelir diyerek her defasında en son 5 rekâta indirmiştir. Bu hadisin sıhhatlik durumu nedir?

 

4- Kudsi hadis hakkında bilgi verir misiniz?

 

5- 2 insan düşünelim. İkisi de Müslüman ve 1. şahıs A günahını işliyor ve tevbe edip onu bir daha tekrarlamıyor ve tevbesinin de kabul olup günahının affolunduğunu düşünelim.2. şahıs ise o A günahını işlemiyor. Bu 2 kişi arasında (A günahı açısından) bir fark mevcut mudur?

 

6- Hz. Yakub oğlu Hz. Yusuf için neden o kadar ağlıyor ki hatta gözleri kör oluyor? Burdaki hikmet nedir? Mesela Hz. Eyyüb bütün evlatlarını ve mallarını kaybetmesine ve de hastalanmasına rağmen çok sabır göstermiştir?

 

7- Ben necaset konusunu İmam Humeyni’nin risalesinden okudum ama aklımda soru işaretleri var. Bana oradakinden yeterince detaylı bilgi adresi ya da bilgiyi verebilir misiniz?
(Bu durumu çok suyla yıkama imkânımız olmadığı durumlar için soruyorum.) Mesela ben az suyla necis olan bir şeyi nasıl yıkayacağımı bilemiyorum. Çünkü az suyu onun üzerine döktüğümüzde sıçrayan sular da necis durumunda ve biz bir şeyi temizleyelim derken başka yerleri necis yapıyoruz. Bu konuda ne yapabilirim?

Aslında bu konu hakkında bilmediğim daha çok şey var. Ama sırf okumakla da olmuyor gibi geliyor bana. Çünkü uygulama yok orada. Ne yapabilirim?

 

Cevap-568:

1- Zilletten maksat zalimlerin önünde dünyevi menfaatler için, can korkusu ve dünya sevgisi için eğilip, onlara teslim olmak, onların istediği şekilde hareket etmek.

 

2- İnsanın konumu ve tutumu,  yerine göre farklı olabilir. İmam Humeyni Şah Tağutuna karşı mücadele veriyordu ve zalimin önünde dik durması gerekirdi ki başkaları da ondan ders alsın ve korkmasınlar. Ama aynı İmam Humeyni inkılâptan sonra Şehid Mutahhari'nin şehadetinde kameraların önünde şiddetli bir şekilde ağlamıştır. Hasan Nasrullah'da da durum aynıdır.  Ama Resulullah'ın durumu farklıdır. Orada tam tersi maslahattır. Çünkü Resulün ümmetinden olduklarını iddia edenler, ümmetin Peygamberinin oğlunu hiç bir suçu olmadan vahşice katledeceklerdi. Onları ifşa etmek ve İmam Hüseynin mazlumiyetini göstermek için Resulullah'ın İmam Hüseyn'e ağlaması gerekirdi..

 

3- Muhakkik alimler tarafından o rivayet zayıf olarak kabul edilmektedir..

 

4- Kudsi hadis, Allah'a atfedilen sözlerdir. Ancak onun Kur’an'la farkı Kur'an gibi mucizevî değildir. Ayrıca içinde uydurma olma ihtimali olan sözler de olabilir.

 

5- Bazı hadislerde günahtan tevbe eden günahı olmayan gibidir buyuruyor. Ama zahiren bu sözden maksat şudur ki günahı olmayana hesap sorumayacağı gibi, günahtan hakiki tevbe eden kimseye de hesap sorulmayacaktır. Ama elbette başka açılardan bu ikisi aynı değillerdir. Mesela sevap açısından, günahın insanın kalbinde bıraktığı olumsuz izler açısından. Bunu baştan temiz olan bir duvarla, sonradan çamur atılıp, temizlendikten sonra izi kalan duvara benzetebiliriz.

Bu yüzden itikatla ilgili bahislerde, İmam olacak kimsenin ömrü boyunca hiç şirke ve günaha bulaşmamış birisi olması gerektiği şartı koşulmuştur.

 

6- Muhterem kardeş, siz galiba ağlamakla sabırsızlığı birbirine karıştırıyorsunuz. Özel bir sebep ve neden engel olmazsa, ağlama çok doğal bir ihtiyaçtır. Resulullah (s.a.a) oğlu İbrahim'in vefatında ağlamıştır, Hz. Hamza’nın şehadetinde ağlamıştır vs. Kerbela’da İmam Hüseyn (a.s), Hz. Zeynep (s.a) ağlamışlardır, ama asla sabırsızlık göstermemişlerdir. Hz. İmam Zeynü’l-Abidin (a.s) babasının musibetine yıllarca ağlamıştır, ama dediğim gibi bunların hiç birisi sabırsızlık anlamında değildir. Ağladıkları kimselerin yüce makamlarını ortaya koymak, onları ne kadar sevdiklerini beyan etmek, bazen de zalimin zulmünü ifşa içindi. Hz. Yakub (a.s) oğlu Hz. Yusuf’u (a.s) çok sevdiği için elbette çok ağlamıştır. Ama asla bu sabırsızlık anlamına gelmez, rızasızlık anlamına gelmez. Kur’an'ın da tabiriyle o sabr-ı cemil sahibiydi.. Hz. Eyyub (a.s) da elbette çok sabırlıydı, ama Hz. Eyyub'un da başına gelenlerde hiç ağlamadığı söylenemez. Bunu gösteren bir delil de yoktur.

 

7- Muhterem kardeşim, diğer sorularınızdan da anlaşılıyor ki siz bir türlü vesvaslık ruhuna sahipsiniz maalesef. Biraz dikkatle bu iş koyladır. Mesela bir kimse suyu döker birisi de yıkarsa, iki defa suyu döküp sıktınız mı temiz olur. Elbette eğer necisin aynı olursa, önce onu temizlemek lazım. Temizledikten sonra iki defa suyu döküp sıktığınızda temiz olur. Sıçramaması için de dikkat edersiniz, buna rağmen yine de sıçrama olursa, sıçrayan yere eğer birinci yıkamadan sıçramışsa iki defa, ikinci yıkamadan sıçramışsa bir defa su dökmeniz yeterli olacaktır. Mümkün mertebe bu tür elbise falan yıkama işi için özel bir elbiseniz olsun. Bu işle uğraşırken onu kullanın. İşiniz bittiğinde de çıkarın temiz elbisenizi giyin. Eğer faraza tek başınıza olur da su dökecek kimse olmazsa, bir elinizle döküp diğeriyle yıkayın. Kabın sadece bir tarafından tutun, elinizi durulamak istediğinizde bir elinizle diğerine su döktükten sonra, diğer elinizi durulamak için de temizlenen elinizle kabın temiz kalan tarafından tutarak su dökün. Başka pratik yollarda da bulanabilir. Bunu niye bu kadar kendinize sorun yapıyorsunuz, anlamıyorum.

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM