Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 
 

Bismillahirrahmanirrahim

Soru-567:

1- Kalbi kararan bir insan ne yapmalıdır? O kişi kalbi karardığı için zaten kendisinin yanlış yaptığını düşünmez. O halde kalbi kararan insan şunları yapmalıdır demek doğru olur mu? (Bu soruyu imam Gazali’nin kitabındaki bir bölümde kalbi kararanların şunları yapması gerekir gibi bir ifadenin bulunduğunu söyleyen bir kişinin isteği üzerine soruyorum.)

Kalbi kararan bir insan düzelebilir mi? Düzelebilirse nasıl olur? Kalbi katılaşmak, taşlaşmak ifadeleri tam olarak ne demektir?

 

2- Her şeyde bir hayır vardır sözüne göre insanın başına gelen her şey onun için hayırlıdır denilebilir mi? Bu kişinin nasıl bir inançta olması gerekir? (Müslüman, takvalı v.s olması gerekir mi?) Bir kişi bir insanı öldürdüğünde bu onun için hayırlı bir olaydır denilebilir mi?

 

3- İntihar hakkında Nisa 29-30. ayetler delil gösteriliyor. İntihar eden kişi ebedi cehennemliktir sözü doğru mudur?

 

4- İnsan bir şeyi kendisi için çok ister mesela arabasının olmasını çok istiyor. Ama bu arabanın kendisi için hayırlı mı yoksa hayırlı değil mi olduğunu bilmiyor. Bu kişi dua ederken Allah’ım benim bir arabam olmasını istiyorum. Ama eğer benim için hayırlı değilse olmasın yerine Allah’ım ben bir arabam olsun istiyorum bunu benim için hayırlı kıl diyebilir mi? Yani istediğinin hem olmasını hem de olmasını istemesi doğru bir dua şekli midir?

 

5- Ölmüş insanları kabirlerinde ziyaret etmenin önemi nedir? Bir kişinin kabri başında ona Kur’an okumakla kabrinden uzakta herhangi bir yerde ona Kur’an okumak arasında ne gibi farklar vardır? Ölmüş insanları kabirlerinde ziyaret ettiğimizde kabirdeki insanlar bizim ziyaretimizden haberdar olabilirler mi?

 

Cevap - 567:

1- Hadislerde buyuruyor ki, her günah işlendiğinde insanın kalbinde siyah bir leke peydah olur; eğer tevbe edip dönerse, silinir. Eğer günaha devam ederse, o siyah lekeye diğer lekeler eklenir. Eğer dönerse, temizlenir, yine devam ederse, siyahlık daha da çoğalır; ta ki bütün kalbini kaplayıncaya kadar. İşte o zaman artık hidayet kabiliyetini kaybeder. Buna Kur'an kalbin mühürlenmesi de diyor.

Dolayısıyla kalbi kararan şunu yapsın denildiğinde maksat tamamen kabiliyetin yok olduğu zaman değil, kısmî olarak karardığı kastediliyor.

Kalbin taşlaşması, katılaşması, insanın merhametinin azalması, hak sözden kolaylıkla etkilenmemesi, gözyaşlarının kuruması ve ağlayamaması gibi alametlerle beyan edilmiştir.

 

2- Her şeyde bir hayır vardır sözü doğru bir söz değildir. Ama birçok bizim sevmediğimiz şeyde hayır vardır denilmesi doğrudur, Kur'an da bunu tasdik ediyor.

 

3- İntihar iki türlüdür, eğer Allah muhafaza Allah'a isyan ederek, bunu yaparsa, bu insanın dinden çıkmasına vesile olur ve kurtuluşu yoktur. Ama hayır bunu isyanen değil, sıkıntılardan bunalarak sabırsızlık ve tahammülsüzlüğün bir tezahürü olarak yapmışsa, büyük günah işlemiştir. Ama cezasını (ne kadar olduğunu Allah bilir) çektikten sonra kurtulabilir. Yine de en iyisini Rabbimiz bilir.

 

4- İkinci türden dua etmenin de zahiren bir sakıncası olmasa gerek. Ama birincisi en iyi olandır.

 

5- Ölmüş insanlara her zaman ve her yerde Kur'an okumak, diğer hayır hasenatta bulunmak iyi ve faydalıdır. Ama mezarının başında anılması da tavsiye edilmiştir. Bunun insanın kendisi için de faydası vardır. Ölüler bizim yaptığımız hayırlardan elbette haberdar oluyorlar. Hadislerde buyruluyor ki (mealen): Berzahta ölüler durumlarında bir değişiklik olduğunu hissediyorlar, sebebini sorunca, filan akraban (mesela) sana şu hayrı yapıp hediye etti deniliyor.

Bir diğer hadiste buyuruyor ki: Ölüler bazen yakınlarını ziyaret edip onlara seslenirler ve: "Ne olursunuz hiç değilse köpeklerinize attığınız kemiklerin sevabını bize hediye edin, biz onlara bile muhtacız!" diyorlar.

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM