Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 
 

Bismillahirrahmanirrahim

 

 

6 Soru-491:

1- Hayızlı iken Kur'an, ziyaretname ve esmai-husna ve günün zikirleri ve fatihe okuna bilinir mi? bizi aydınlatır mısınız? ALLAH razı olsun.

 

Cevap: Hayızlı iken Kur'an'ın dört suresini okumak caiz değildir. Bunlar farz secdesi olan şu surelerdir: Secde, Fussilet, Necm, Alak. Diğer sureleri okumak ise yedi ayetten fazlası mekruhtur. Yani sevabı normal durumlardan azdır. Ayrıca okurken de elini Kur'an'ın yazılarına dokundurmamalıdır. Diğer şeyleri ise elini Allah ve peygamber ve İmamların isimlerine sürmemek kaydıyla okuyabilir.

 

2- Oruç tutmayan ve namaz kılmayan ve içki içen erkeğin yatağında kadın yatmak zorunda mıdır ve ilişkide bulunmak zorunda mıdır? Acık şekilde aydınlatır iseniz memnun olurum ALLAH razı olsun.

 

Cevap: Eğer bu işleri yapan kimse bunları inkar da ediyorsa, o zaman mürted olur ve birbirlerinden ayrılmaları gerekir. Ama eğer bu günahları işlemesine rağmen inkar etmiyorsa ve Allah'ı, Peygamber'i, dini, Kuranı ve… kabul ediyorsa, o zaman mürted sayılmaz ve dolayısıyla ayrılmaları gerekmez ve ilişkinin de sakıncası yoktur. Tabi kadın eğer illa da böyle birisiyle ilişkide bulunmak istemiyorduysa, onunla baştan evlenmemeliydi.     

 

3- Saç boyası günah ve mekruh mudur (bayanlar için) cevabınız için ALLAH razı olsun.

 

Cevap: Saç boyamanın herhangi bir sakıncası yoktur. Tabi eğer suyun deriye ulaşmasına engel değilse.

 

4- Bir kadın rahatsızlığı dolayısı ile on, on beş gün hayızlı olursa ne yapmalıdır? ve yıkanıp iftar etse de çok rahatsız oluyorsa aydınlatır mısınız? ALLAH razı olsun.

 

Cevap: Yani maksat su ile gusül etmenin kendisine zararlı olduğunu söylüyorsanız, o zaman gusül etmesi gerektiği günden itibaren suyun zararsız olacağı güne kadar teyemmüm edip namazını öyle kılmalı ve orucunu da tutmalıdır.  

 

5- Sayın hocam utanıyorum söylemeye belki de çok komiğimize gelecek ama bana bir ÇARE ben çok çok yalan konuşuyorum ve günah olduğunu da biliyorum elimden geldiğince de konuşmamaya çalışıyorum. Ama sanki yalan benim arkadaşım olmuş ve çok ama çok çok üzülüyorum. ALLAH rızası için bana bir yol gösterir misiniz ve ne yapabilirim nasıl kurtulabilirim bu dertten? Yoksa ALLAH bana ceza mı veriyor beni aydınlatır iseniz ALLAH razı olsun.

 

Cevap: Muhterem kardeşim, yalan da diğer günahlar gibidir. Bütün günahları terk etmenin en etkili yolu, takva sahibi olmak, Allah'tan korkmak, yalanın ne kadar büyük bir günah olduğunun ve insana kazandıracak vebal ve cezalarının ne denli korkunç olduğu ve yalanın bu dünyada insana doğurduğu olumsuz sonuçlar ve rezaletleri dikkate alıp bunları sürekli kendinize telkin etmelisiniz. Tabi Allah-u Teâla'ya da aciz bir şekilde yalvarıp sızlayarak ondan yardım dilemelisiniz. Kısacası bunun, vurulup da korunma sağlayacak bir aşısı yoktur!! Her kes günahtan korunmaya çalışmalıdır. Size bir de günah hakkında bir yazı gönderiyorum. Onu dikkatle oku ve her zaman muhtevasını göz önünde bulundur.  Bir de Allah kimseye günah işleterek ceza vermez. Kim ne yapıyorsa, kendi isteği ve seçimiyle yapıyor.    

 

6- bir anne evladını helal etmese o evladın veri nedir ve bir başkasını helal etmese etmeyeni yeri nedir günah mıdır? Aydınlatır mısınız? ALLAH razı olsun.

 

Cevap: Elinden geldiği kadar annesinin rızasını kazanmaya ve ona iyilik ederek onun gönlünü kazanmaya çalışmalıdır. Eğer bütün çabalarına rağmen razı olmuyorsa, o, yine de onun hakkında iyilik yapmayı, ondan taraf iyi amellerde bulunup sevabını ona hediye etmeği, ona dua ve istiğfarda bulunmayı bırakmamalıdır. Belki inşallah Kıyamet günü bu sevapları görürse kendiliğinden razı olur veya Allah onu razı eder. Diğer helal etmeyenler hakkında da durum aynıdır.

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM