Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 
 

Bismillahirrahmanirrahim

 

Soru-462: Değerli hocam size birkaç sorum olacak, cevaplarsanız çok sevinirim.

Evvela şunu belirtmek istiyorum; ben Caferi mektebi ile yeni tanışmış biriyim. Dolayısı ile çoğu bilgiden mahrumum. Bunu dikkate alarak sorularımı cevaplarsanız ve delil sunarsanız çok memnun olurum.

 

1) Hz. Hasan a.s'ın filiminde karısının verdiği zehiri bildiği halde neden içti? İçmeseydi ne olurdu? Örneğin Hz. Hüseyn Kerbela'da öleceğini biliyordu ama yine de gitti, çünkü İslam elden gidiyor, zalim, zorba ve fasıklar iktidarı ele geçirerek İslam'ı yok etmeye çalışıyorlardı. Bu yüzden Hz. Hüseyn a.s oraya gitmeli ve şehit olmalıydı. Peki, bu durum Hz. Hasan a.s döneminde de mi mevcuttu? Eğer o zehiri içmeseydi ve karısının bu işini haber verseydi ne olurdu? Ben bunları anlamakta zorluk çektiğim için imanımdan şüphe ediyorum ne yapmam gerekiyor? Acaba bilgisizlikten mi yoksa iman zayıflığından mı bu konuları anlayamıyorum? Bu soruları sormam benim imanımın zayıflığını mı gösterir?

 

Cevap-462: Muhterem kardeşim, peygamberler ve imamlar Allah'ın izni ve iradesiyle birçok şeyden haberdar olmalarına rağmen zahire (dış görünüşe) ve zahiri sebeplerin akışına göre amel etmekle yükümlüydüler. Örneğin Resulullah (s.a.a) birçok kimsenin gizli nifakını biliyordu. Ama sonuna kadar onlarla Müslüman muamelesi yaptı. Sizin bu tür konularda kafanızda oluşan sorular, doğaldır ve endişelenmenize gerek yoktur. İnsanın gerekçelerini bilmediği konularda soru sormasından doğal bir şey olamaz.

 

2) Bildiğiniz gibi Ehlisünnet'te ayat namazı müstehap namazlardandır. Dolayısı ile ben o namazları hiç kılmamıştım. Şu an kılmak istiyorum. Ancak öncelikle ayat namazının neye dayanarak farz olduğunu delilleri ile bana anlatırsanız çok memnun olurum ve ben niyet ederken nasıl niyet etmeliyim? Gerçekleştiği zamanı hatırlayamadığım bir olay için namaz kılarken ona nasıl niyet etmeliyim? Örneğin şöyle niyet edebilir miyim? Niyet ettim ay tutulmasından dolayı en son kazaya kalmış ayat namazını kılmaya? Bu niyet doğru olur mu?

 

Cevap: Ayat namazının farziyeti Ehlibeyt kanalıyla nakledilen hadislere dayanaktadır. Eğer insan önceden kılmadığı ayat namazlarının kaç tane olduğunu bilirse, o sayıya göre kaza eder. Ama eğer bilmiyorsa, her yılı için bir ayat nazmı kılması yeterli olur inşallah. Niyetini de kılmadığım ayat namazlarını kaza ediyorum Allah rızası için şeklinde ederse, yeterlidir. 

 

3) Caferi âlimin biri bir sohbet odasında konuşma yaparken dedi ki 4 yerde namazlar gasri kılınmaz. Bunlardan biri İmam Huseyn a.s'ın türbesinde dedi. Çünkü İmam'ın yanında garip değilmişiz. Peki, neden diğer İmamların türbelerinde de 4 rekât kılmıyoruz. Çünkü Caferi kaynaklarda peygamberimizin bir hadisi şöyle diyor biz hepimiz aynı nurdan yaratıldık, bizi diğerimizden ayırmayın, üstün tutmayın. Bu hadisi göz önünde bulundurarak bu durumu nasıl açıklarsınız?

 

Cevap: Muhterem kardeşim, bu mesele üstün olup olmama meselesi değildir. Hz. Hüseyn'in her konuda konumu farklıdır. Hz. Hüseyn'e tutulan matem hiçbir İmam veya Peygambere tutulmamıştır. Hz. Hüseyn'in ziyareti hemen her önemli münasebette müstehaptır vs. Kısacası Peygamber (s.a.a) ve Ehlibeyt imamları Hz. Hüseyn'in unutulmamsı için her fırsatı değerlendirmişlerdir ve bu yönde dostlarına emir ve tavsiyelerde bulunmuşlardır. Bunlar şunun içindir ki Hz. Hüseyn ve onun Aşura'sı ve hatıratının zinde tutulması, İslam için sağlayacağı faydalar ve olumlu sonuçlar açısından çok önemlidir. Onun mazlumiyeti ve katlandığı musibet ve belaların insanların vicdanlarında bırakacağı etkiler başkalarıyla kıyaslanmaz.

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM