Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 
 

Bismillahirrahmanirrahim

 

Sorular- 457 : 10 Soru

Soru 1: Peygamber efendimizin (s.a.v) ilk İslami dönemlerinde Cebrail (a.s) gelip namaz vakitlerini bildiriyor muydu?

 

Cevap: Muhterem kardeşim, namaz vakilerini bildirmesine gerek yoktur. Ölçüler zaten verilmişti ve bugün biz namaz vakitlerini nasıl anlıyorsak, Allah Resulü de öyle anlıyordu.

 

Soru 2: Aksam namazının vaktinde kılınması lazımmış, çünkü kıyamet aksam vaktinde kopacakmış! Böyle bir şey var mıdır?

 

Cevap: Her namazı vaktinde kılmak gerekir. Vakit çıktıktan sonra namaz kaza olur.

 

Soru 3: Namaz esnasında kaç rekat kıldığımı şaşırdığımda, ne  yapmalıyım?

 

Cevap: Muhterem kardeşim, bunun çeşitli şekilleri var ve oldukça uzun bir konudur. Zaten ilmihallerde geniş bir şekilde bunlar anlatılmıştır.

 

Soru 4: Hz İsa (a.s) vaftiz edilmiş mi?

Cevap: Biz İslami kaynaklarda öyle bir şeye rastlamadık.

 

Soru 5: Hz Âdem (a.s)'in kaç çocuğu var ve Habil'le  Kabil'den başka kimlerle evlendi?

Cevap: Hz. Âdem'in çocuklarının sayısı konusunda değişik nakiller vardır. Bazılarında bu sayının kırk, bazılarında yüz, bazılarında ise yüzlerce olduğu geçmektedir. Çocuklarının içinde erkek olarak Habil, Kabil, Şeys ismi geçmektedir. Bir de Hibetullah ismi geçmektedir ki bazıları bunun Şeys'in bir başka ismi olduğunu söylemişlerdir.

Çocuklarının evliliği konusunda, birkaç görüş vardır.

a) Birincisi Ehlisünnet'e yaygın olan görüş. O da şudur ki Hz. Havva iki hamileliğinde iki ikiz doğurdu. Her birisinde bir kız bir oğlan.. Sonra çaprazlama olarak birbirleriyle evlendiler.

b) Bir görüş şudur ki Habil için Allah bir Huri gönderdi, Kabil içinse bir cin kadın ve onlarla evlendiler.

c) Bir diğer görüş şudur ki bu insan neslinden önce, başka bir nesil daha vardı, onların son kalıntıları Hz. Âdem'le birlikte yok oldu. Muhtemelen Hz. Âdem'in çocukları onların son halkasından kadınlarla evlendiler, daha sonra onlar yok oldu ve bu nesil devam etti.

d) Dördüncü görüş İmam Cafer-i Sadık'a (a.s) mensup bir görüştür ki İmam'a bu konu sorulduğunda, "Âdem ve Havva'yı yaratan Allah, Habil ve Kabil için eşler yaratmaktan aciz miydi?" buyurdu. Buradan anlaşılan şudur ki Allah onlar için ayriyeten eşler yaratmıştır. Bizce en mantıklı görüş bu görüştür.

 

 

Soru 6: Sirk Peygamber kimlerle evlenmiştir?

 

Cevap: Sirk Peygamber diye birisini biz tanımıyoruz kardeş.

 

7- Adem (a.s)'in kaç çocuğuna Peygamberlik gelmiştir?

Cevap:  Hz. Adem'in Şeys veya Hibetullah isimli oğlu babasından sonra nübüvvet makamına ulaşmıştır. Diğer çocuklarından bu makama ulaşan yoktur. Şeys'den sonra ise, oğlu Anuş (bir diğer ismi Risan) babasının vasisi oldu, ama Peygamber değildi, ondan sonra onun oğlu Kıynan, ondan sonra onun oğlu Mehlail (veya Hüleys), ondan sonra da onun oğlu, Yarid veya Yerid (ki bazıları adının Ğanmişa olduğunu da söylemişlerdir) vasi oldular. Daha sonra ise Yarid'in oğlu Hz. İdris (ki adı Ohnuh imiş) nübüvvet makamına ulaşmıştır.  

 

8- Adem Peygamberden sonra hangi peygamberler geliyor?

Cevap: Oğlu Şeys (Hibetullah), ondan sonra da dördüncü göbekten torunu Hz. İdris.

 

Cevap: Hz. Adem, ilk insan ve ilk Peygamberdir. Ondan sonra 124 bin Peygamber gelmiştir ki bunların 26 tanesinin ismi Kur'an'da geçmektedir. Diğerlerinin ismi bize bildirilmemiştir.

 

9- Hz. Hüseyin (a.s)'in hanımının hayati hakkında bilgi verir misiniz?

 Cevap: İmam Hüseyin'in (a.s) dört eşi olduğu nakledilmiştir.

a) Şehrbanu: İmam Zeynülabidin'in annesi. b) Leyla: Ali Ekber'in annesi. c) Rubab: Sakine ve Ali Esğer'in annesi. d) Ümmü İshak: Fatıma bint'il-Hüseyn'in annesi.

 

10- Kerbela olayında veya hatta başka bir yerde neden hiç İmam Hüseyin (a.s)'in hanımından bahsedilmiyor?

Cevap: Kim demiş ki bahsedilmiyor? Kerbela'da eşi Hz. Rubab'ın olduğu kesindir. Ama mesela Şehrbanu ismindeki eşinin olup olmadığı ihtilaflı bir konudur. Leyla konusunda ihtilaf vardır. Ama en muteber nakil önceden vefat ettiğidir. Elbette Hz. Zeyneb'in Kerbela'daki konumu onları gölgelediği için biraz arka planda kalmışlardır.

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM