Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 
 

  Bismillahirrahmanirrahim

Soru-384: Selamlar. Sitenize tesadüfen girdim. Biraz gezindim. Bunun amacı ne bana anlatır mısınız? Anlamadım. İnsanları neden gruplara ayırıyorsunuz? Allah'ın varlığına ve birliğinde bizlerin şüphesi yoktur ve onun Peygamberi'nin kılavuz olduğunda da. Birlikte yürümek varken birbirimizi yemeğe ne gerek var?  Allah katında tüm İslam'a yayılmasında yardım edenlerin değeri sanırım büyüktür. Onun için derim ki bu ayrımcılığın hiç bir önemi yok. Önemli olan Allah sevgisi Allah korkusu ve içtenliktir. Bütün kalbimle hepinize iyi yarınlar...

 

Cevap-384: Muhterem kardeşim, doğrusu biz de sizin ne demek istediğinizi tam anlamış değiliz. Yani siz her kes istediği gibi, istediği kimseden, doğru yanlış, Allah'ın gerçek dinine uysun veya uymasın, Kur'an'ın gerçek tefsirine uysun veya uymasın, Resulullah'ın sahih Sünnetine uysun veya uymasın, rast gele alıp uygulasın; bunu mu demek istiyorsunuz? Eğer maksadınız bu ise kusura bakmayın kardeş bizim böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Bunu ne akıl mantık kabul eder, ne de Kur'an ve sünnetin kabul ettiği bir şeydir. Akıllı insan bir fikir kargaşası yaşandığında, imkan dahilinde onların en doğru ve en güzelini araştırıp bulmaya çalışır. Bu diğer sosyal konularda olduğu gibi, dini ve fikri konularda da böyledir. Farz edin siz bir kentte yaşıyorsunuz; orada gerçek ve uzman olan doktor ve tabiplerin yanı sıra sahte doktorlar da, doktor kılığına bürünerek ortada dolaşmaktadırlar ve siz de bundan haberdarsınız. Şimdi Allah aşkına Siz yakalandığınız bir hastalığı tedavi ettirmek istediğinizde, öyle gözü kulağı kapalı, rast gele doktorum diyen her kesin kapısını çalar mısınız? Yoksa defalarca sorup soruşturduktan sonra, gönlünüzün mütmain olduğu bir uzmana mı müracaat edersiniz? Dünyevi bir konuda durum böyle ise, insanın ebedi saadet ve bedbahtlığının bağlı olduğu bir konuda (din hususunda) gözü kapalı ve rast gele hareket etmek doğru olabilir mi?

Eğer sizin bu mantığınız doğru olsaydı, o zaman Allah Resulü'nün zamanında da kendi dinlerine samimiyetle amel eden Yahudi ve Hıristiyanların da İslam'a davet edilmeleri anlamsız olurdu. Oysa biz Kur'an'da onlarca ayette Onların yeni dine davet edildiğini ve İslam'dan başka bir dinin kimseden kabul edilmeyeceğini açıkça görmekteyiz. Evet doğruları olduğu gibi bilmeyen, araştırma imkanı da olmayan ve bildiklerine samimice amel eden kimseler mazurdurlar ve onlara hesap sorulmaz. Ama çeşitli iddiaların bulunduğu bir yerde bunlardan haberdar olan bir kimse, doğruyu araştırıp bulma imkanı da olursa, mutlaka bunu yapmalıdır. Aksi takdirde Allah katında bir mazereti olamaz.

Kavga meselesine gelince, evet biz de asla böyle bir şeyi tasvip etmiyoruz. Her kes düşüncesinde serbest olmalı ve hür iradesiyle doğruları keşfetmeye çalışmalıdır. İnsanlar birbirlerinin düşüncelerine (kabul etmeseler dahi) saygılı olmalıdırlar. Elbette bir düşünceyi irdelemek ve eleştirmek, farklı bir şeydir; hakaret ve saygısızlık farklı bir şey. Bizim yazılarımızdaki asıl hedefimiz, bu düşünceleri paylaşan kimselere kendi inançlarını sağlam kaynak ve kanallara dayanarak onlara aktarmak ve bu mektebe, cahil veya art niyetli kimselerin attığı çamurları temizlemek veya mektebi yakından bilmek öğrenmek isteyen kimselere yardımcı olmak. Diğer yüzlerce düşünce sahiplerinin yaptığı gibi. Böyle bir şeyin herkesin en doğal hakkı olduğunu, hatta ortada dolaşan bir sürü yalan yanlışın tashihi ve insanların birbirlerini yakından tanıyıp değerlendirmeleri açısından bir zaruret olduğuna inanıyoruz.

Rabbim hepimize insaf, mantık, basiret ve takva inayet buyursun ve kendi dinini olduğu gibi, öğrenip amel etmeği nasip etsin Amin.

Son olarak bir Kur'an ayetini size takdim ederek sizi Allah'a emanet ediyoruz:

"...(Ey Muhammed) müjde ver benin o kullarıma ki sözü dinler ve en güzeline uyarlar. İşte onlardır, Allah'ın kendilerini hidayete eriştirdikleri ve onlardır halis-temiz akıl sahipleri." (Zumer, 17-18)

  

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM