Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 
 

Bismillahirrahmanirrahim

 Soru - 301

Soru: Sayın hocam, eşimin kahvesi var; sabaha kadar kahvede kalıyor; sabah geliyor, bazen de gelince ilişkide bulunmak istiyor; ben de oruçluyum diyorum ve bu konuda devamlı kavgamız oluyor. Bazen de beni dinlemeyip ilişkide bulunuyor; ben de ağlaya ağlaya abdestimi alıyor ve orucumu bozmuyorum; bu durumda benim orucum bozuluyor mu  ve ben ne yapmalıyım? ALLAH razı olsun.

 

Cevap: Farz orucunuzu bozmaya hakkı yoktur, ama sünnet olan orucu onun izni olmadan tutamazsınız. Sünnet orucu tutma yerine onun isteğini yerine getirirseniz sevabınız daha fazla olur inşallah. Eğer Ramazan orucu gibi farz orucunuzu zorla bozarsa, ikinizin de kefareti onun boynunadır. Ama kazasını sonra kendiniz tutmalısınız. 

 

Soru: Hocam, eşimin canı istediğinde oruç tutuyor, canı istemese tutmuyor; ben ise elimden geldiğince tutmaya çalışıyorum. Ama bazen eşim ilişkide bulunmak istiyor; yok falan diyorum, ama sonuçta eşimin söylediği oluyor. Bu durumda ben biliyorum ki eğer ben çok itiraz edersem eşim başka yere gidecek; öyle kötü yerlere gitmesin diye de kabul etmek zorunda kalıyorum. Bu durumda ben ne yapmalıyım? Selam ve dua ile..

 

Cevap: Farz orucunuzu bozmaya hakkı yoktur. Sizi zorla böyle bir şeye iterse, orucunuzun kefareti onun boynunadır, ama kazasını kendiniz sonra tutmalısınız. Sırf boyun eğmezsem, yanlış yere gider ihtimali orucunuzu bozmaya razı olmanıza gerekçe olamaz. Ona nasihat edin ve oruç olmadığınız zamana (geceye örneğin) bırakmasını isteğin ve nasihat edin. Gerisi sizin sorumluluğunuz değildir.  

 

Soru: Hocam, özellikle eşim ramazan ayında çekilemez oluyor. Kavga edip sinirlenip orucunu bozmak için bahane arıyor sanki veya bana öyle geliyor ve ben elimden geldiğince onun uyumuna gidiyor, bir dediğini iki etmemeğe bakıyorum; aman orucunu yemesin diye. Ama ben de bir yere kadar dayanamıyorum; ne oluyor ne ediyor yine kavgamız oluyor ve bana sinirlenip sigara yakıyor ve öylece de tüm ramazan boyu orucunu yiyor; bana da günahı senin boynuna; sen biliyorsun ki ben sinirliyim; neden beni bu hale getiriyorsun ki diyor. Bu da benim çok zoruma gidiyor; yani kendimi suçlu hissediyorum bu durumda. Suç benim mi yoksa kendisinin mi? Kavgamız olmasın tüm ramazan tutuyor orucunu  veya son gününe yakın kavga etsek de yiyor; ilk gününde kavga etsek yiyor orucunu; çok üzülüyorum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Saygılarımla.

 

Cevap: Muhterem kardeşim, siz elinizden geldiği kadar uyumlu olmaya çalışın. Kızdırmamaya gayret edin. Ama her şeye rağmen eğer yine kızarsa, tabi ki kendisi sorumludur ve sizin bir suçunuz yoktur. Hatta siz kasıtlı olarak kızdırsanız bile yine de bunu oruç yemeğe bahane etme hakkı yoktur. Bunu yapan ancak kendini avutur, kandırır, başkasını değil.

 

Soru: Hocam, ben oruç tutuyorum; eşim devamlı alay ediyor. Bana "cennetlik mi olacaksın, uçacak mısın?" vs gibi çok şeyler diyor; çünkü rahatsızlığım var, devamlı uyuyorum. Oruç tutma diyor bana eşim; ağza alınmayacak laflar sayıyor bana. Bu durumda delirmek üzere oluyorum bazen; şimdi benim orucum uyuyorum diye olmuyor mu? Selam ve dua ile.

 

Cevap: Eğer oruç tutmak doktor teşhisiyle gerçekten size zararlı ise, o zaman oruç tutmamalısınız. Ama hayır zararlı değilse, sadece uyumanız gerekiyorsa, tutmalısınız. O söylenen sözlere de kulak asmayın ve gülüp geçin. Kimin ne olacağı bir gün elbet ortaya çıkacaktır. Allah hepimizi ıslah etsin.

 

Soru: Hocam burada birkaç cami var; ama her caminin iftar saati başka. Eşim bir caminin takvimine bakıyor, iftardır diyor. Ben diğer caminin takvimine bakıyorum, daha 10 15- dakika var diyorum; bu yüzden bir birimize giriyoruz. Onun dediğini ben yapmıyorum, benim dediğimi o yapmıyor; sofrada ikilik oluyor. Bu yüzden çok kavgamız oldu. Çoğu zaman yemek yemeden sofradan kalktık. Bu çocuklar için de iyi olmuyor; zavallılar sasırmış kalmışlar. Şimdi de ramazan geliyor, korkuyorum yine aynı şey mi olacak diye. Şayet olursa, ne yapmalıyım? Dualarınızı isterim, selametle..

 

Cevap: Muhterem kardeşim, iftar vaktinin olduğunun ölçüsü şudur ki akşam vakti doğu tarafında gökyüzünde bir kızıllık oluyor. O kızıllık tamamen kaybolup, sadece batı kısmında kızıllık kalırsa, o zaman iftar vakti olmuştur. Her halükarda eşiniz itiraz edecek diye orucunuzu bozamazsınız. O daha çabuk açmak isterse, buyursun açsın. On onbeş dakika sonra da siz açın. Bunda kavga edecek ne var ki?

 

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM