Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 
 

Bisimillahirrahmanirrahim

 Soru - 287

Soru: Alevilere bakış açınız nedir? Onu öğrenmek istiyorum. Bilin ki Aleviler siz Ehlibeyt dostlarının her zaman yanında yer almıştır.

 

Cevap: Muhterem kardeşim, tarihte, zalim halifelere karşı mücadele eden Ali evlatlarına (Peygamber torunlarına) Alevi, yani Hz. Ali'ye mensup kimseler) deniyordu. Ancak sonraları gitgide (Özellikle Anadolu'da) Hz. Ali ve Ehlibeyt taraftarı olan herkese bu isim söylenmeğe başlanmıştır. Biz Alevi kardeşlerimiz arasında cereyan eden bazı durumları (namaz kılmamak, Ramazan orucu tutmamak vb.) tasvip etmesek de şuna inanıyoruz ki asaleten bu kardeşlerimizin de gerçekte On iki İmam şiası ve Caferi oldukları kesindir ve bunun birçok emare ve kanıtı mevcuttur. Bunun en önemlisi, onların da on iki imamın hepsine inanmalarıdır. Oysa Şia grupları arasında on iki imama inananlar, sadece Caferi ve İsna Aşeriye veya on iki imam Şiası denen kimselerdir. Ancak (başka bir fırsatta ele alınması gereken) bir takım sebeplerden dolayı maalesef bir ölçüde asıllarından uzaklaşmışlardır. Ancak bu kardeşlerimizi Allah da biliyor ki canı gönülden seviyoruz. Zira bir büyük âlimin de söylediği gibi onları Ehlibeyt'in yetim evlatları olarak görüyoruz ki zalimler asıllarından ve kaynaklarından koparılmışlardır ve mevcut durumlarının asıl suçlusu olarak onları değil, yaptıkları akıl almaz zulüm, işkence, haksızlık ve tahkirlerle onları bu günlere getiren Allah, Peygamber ve Ehlibeyt düşmanı zalimleri ve avenelerini görüyoruz.

Ama şunu da söylememiz gerekir ki artık asıl Ehlibeyt yolunu asıl kaynaklarından, senetli, sübutlu, belge ve bilgiye dayanarak öğrenmenin zamanı geldi. Allah geçmişlerimize rahmet estin. Onlar ellerindeki kıt imkânlarla ancak bu kadar koruyabildiler. Ama artık günümüzün imkânlarından yararlanarak, kaynaklara, kitaplara inerek Ehlibeyt'in nasıl yaşadıklarını, İslam anlayışlarının nasıl olduğunu ve bunu nasıl yaşadıklarını öğrenmeye gayret göstermemiz bir zarurettir. Sadece Sineden sineye gelen ve sağlam bilgi ve belgelere dayanmayan şeylerle yetinerek Ehlibeyt yolunu anlamaya ve anlatmaya çalışmak yetersiz ve bir ölçüde de yanlıştır. Asırlar öncesinden hatta el yazmaları dünyanın en meşhur kütüphanelerinde bulunan Ehlibeyt İmamlarına ait eserler varken bunlardan bihaber kalmak bir Ehlibeyt dostuna, bir Ali izleyicisine yakışık bir durum değil. Örneğin Hz. Ali'nin (a.s) çeşitli konulardaki sözlerini içeren Nehcü’l-Belağa kitabından neden gafiliz? Allah rızası için bir okuyalım, bu kitapta anlatılanlarla bizim mevcut durumumuz ne kadar örtüşüyor?

Her halükarda bu söylediklerime katılır veya katılmazsınız, o sizin bileceğiniz iştir. Ama şunu bilin ki sizler bizim can dostlarımız ve kardeşlerimizsiniz. Rabbim bizleri doğrularda buluştursun ve mazlum imamlarımızın hakkını ve hak yollarını tanıyıp savunmada bizlere himmet ve gayret nasip buyursun... Allah'a emanet olun. Ali yaveriniz olsun inşaallah..

 

Soru: Alevilik ve Şia hilafet konusunda Hz. Ali'ye yapılan haksızlığı aynı şekilde kabul ederken Aleviliğin ibadet konusunda Sünni inançtan farklı olduğu kadar Şii inancından da farklı olduğunu görüyoruz. Ramazan ayı orucunun 3 gün olduğunun iddia edilmesi, Sünnilerin namazı yanlış kıldıklarını iddia etmesi vb. şekle önem vermeyen bir Alevi toplumunun üyesiyim. Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Ayrıca bir soru:  Hayatta iken cennet müjdesi verilen 10 kişinin doğruluğu nedir?

 

Cevap: Muhterem kardeşim, adı ne olursa olsun, Kur'an'a ve Ehlibeyt'e inanan kimselerin düşünce ve amellerini Kur'an ve Ehlibeyt'e göre şekillendirmeleri gerektiğini söylemeye bile gerek görmüyoruz. Hepimiz dönüp kendimizi gözden geçirmeli ve söz konusu kıstasa ne kadar uyup uymadığımızı tespit etmeliyiz. İşte bu noktada Kur'an ve Ehlibeyt buyruklarını en sağlam kanallardan yeniden keşfetme zarureti önümüze çıkmaktadır. Bu noktada ben size Türkçemize de kazandırılan ve Hz. Ali'in (a.s) çeşitli sözlerini içeren Nehcü'l-Belağa kitabını okumanızı tavsiye ediyorum. Hep birlikte Hz. Ali ve diğer Ehlibeyt İmamlarımız İslam’ı nasıl tanıtıyorlarsa, Kur'an'ı nasıl yorumluyorlarsa, biz de öyle öğrenip, öyle yaşayalım. Bundan daha mantıklı bir yol olabilir mi sizce?

Hayatta iken cennetle müjdelenen 10 kişi hadisine gelince, bu hadis bizce uydurmadır ve asla doğru olamaz. Bu konuda bir araştırmamızı 93. sorunun cevabında okuyabilirsiniz.

 

 

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM