Advertisement

KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar

 

Bugün :  

Sık Kullanılanlara Ekle

 

Başlangıç Sayfası Yapın

 
 

Bismillahirrahmanirrahim

 soru -283

Soru: Hocam,  ben iki aydır kanama görmüyorum ve üç ayları tutuyorum, ama arada bir kanamam oluyor; ne yapmalıyım orucuma devam mı etmeliyim?

 

Cevap: Muhterem kardeşim, eğer yaşınız 55i geçmiş ise, yani artık hayız görmeyen kadınlardan iseniz, gördüğünüz kan istihaze kanıdır ve istihaze hükümlerine amel etmelisiniz. İstihazenin hükümleri ilmihallerde yazılıdır. Hayır, o yaşa henüz ulaşmamış iseniz, o zaman gördüğünüz kan hayız kanı özelliklerini taşıyorsa, o günleri hayızlı olarak hesaplamalısınız ve namaz kılamaz ve oruç tutamazsınız. Ama eğer hayız kanı özelliklerini taşımıyorsa, istihaze kanıdır ve istihaze hükümlerine göre amel etmelisiniz.

 

 

Soru: Hocam  sipraail taktırdım  ve yeni sipraillerdendir; hiç bir zaman kanama olmuyormuş; ama benim arada bir oluyor, ne yapmalıyım? Orucuma, namazıma devam mı etmeliyim?

 

Cevap: Eğer hayız kanı özellikleri yok ise, istihaze hükmündedir ve istihaze hükümlerine göre amel etmelisiniz.

 

 

Soru: Hocam  ben günahkâr bir kulum ve günahımın da çok büyük olduğunu biliyorum; ama o günahtan kurtulmak istiyorum; kaç defa denediysem, ne yaptıysam kurtulamadım; bu konuda bana yardımcı olur musunuz? Neler yapmalıyım ki ben o günahtan kurtulmam için  ve de çok kurtulmak istiyorum? Selam ve dua ile…

 

Cevap: Günahlardan kurtulmak için birçok hususa dikkat etmek gerekir. Evvela günahların insan için doğurduğu dünyevi ve uhrevi sonuçları sürekli kendinize telkin etmelisiniz. Sizi günaha sevk edecek, teşvik edecek şeylerden uzak durmaya çalışmalısınız. Günahkâr ve laubali insanlarla oturup kalkmaktan şiddetle kaçınacaksınız. Mümkün mertebe iyi insanlarla, takvalı ve mu’min kimselerle arkadaşlık yapacaksınız. Güzel ve eğitici kitaplar okuyacaksınız. Ve bilahare Allah’a sığınıp ondan yardım dileyeceksiniz. Özellikle duaya, ibadete ve namaza özen göstereceksiniz. Kur’an buyuruyor ki: “Namaz insanı kötülüklerden alıkor.” Allah yardımcınız olsun.

 

 Soru: Hocam ben unutuyorum niyet etmeği ve bazen de hiç etmiyorum; bazen de edip etmediğimi unutuyorum; bazen de iftara oturunca aklıma geliyor; bazen iftara biraz kala aklıma geliyor; benim orucum bozuluyor mu bu durumda? Saygılarımla, selam ve dua ile.

 

Cevap: Muhterem kardeşim, niyet insanın yapacağı işi Allah rızası için yapmaya kararlı olmasıdır. Bunu illa da dile getirmeye gerek yoktur. Örneğin Ramazan’da insanın oruç tutma amacıyla sahura kalkması ve oruç tutma maksadıyla sahur yemesi vs. bunlar niyet sayılır. Dille söylemeye gerek yoktur.

 

Soru: Burnun veya kolun kanarsa abdestin bozuluyor mu?

 

Cevap: Hayır abdest bozulmaz. Ama namaz kılmak için o kanın yıkanması gerekir.

 

Soru: Hocam yalan orucu bozuyor, ama ister istemez günümüzde yalan konuşuluyor, özellikle de yalan konuşma hastalığı olanlar var. Peki, ne oluyor bu gibi zamanlarda tutulan oruçlar; yalan orucu bozuyorsa bunu da biliyorum çok kimse yalan konuştuğunu bildiği için oruç tutmuyor; zaten kabul olmuyor ki diyor?

 

Cevap: Muhterem kardeşim, bazı hadislerde gıybet, yalan vs. gibi günahların orucu bozduğuna dair açıklamalar vardır. Ama bunlardan maksat şudur ki insan o oruçtan sevap almaz ve manevi açıdan ilerlemez. Ama tuttuğu oruç doğrudur ve kaza etmesine gerek yoktur. Yani görev boynundan kalkar. Elbette ki bizim vazifemiz yalan da dahil bütün günahlardan kaçınmaktır. Bunu sadece oruç tutarken değil, her zaman yapmakla görevliyiz. Ama ben nasıl olsa yalan konuşuyorum, bahanesiyle oruçtan kaçmak kendini aldatmak ve avutmaktır. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak işte buna derler. Böyle avutmalar yerine Şeytanın ve nefsimizin vesveselerine kulak vermeyip kendimizi ıslat etmeye ve günahlardan kurtarmaya gayret etmeliyiz. Cismi ve bedeni bir hastalığımız olduğunda, nasıl olsa ben hastayım, boş ver tedaviyi diyor muyuz?! Elbette hayır ve hemen doktora tedaviye koşuyoruz. Manevi hastalıklar bundan binlerce kez daha önemlidir ve insanın ebedi saadet veya bedbahtlığını ilgilendiren bir şeydir. Akıllı olan böyle bir hayati konuda ihmal eder mi?

 

Soru: Hocam benim bir arkadaşım var devamlı yalan konuştuğu için oruç tutmuyor; diyor ki hocalar diyor yalan konuşanın orucu bozuluyor be ve ben de yalan konuştuğum için oruç tutmuyorum; tutup da ALLAH'I mı kandıracağım zaten o her şeyi biliyor; ya bu gibi şeyler diyor. Bu da beni çok üzüyor; bu çok sevdiğim arkadaşıma ne gibi yardımlarda bulunabilirim? Çok sağ olunuz..

 

Cevap: Bir önceki soruda bu sorunun cevabı da verilmiştir.

Allah’a emanet olun.

 

 

 

 
Site içi Arama


 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız |
Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  Îletişim için |

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de  'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM