KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar                                                                                                           Soru ve Cevaplar

Bugün :  

  Sık Kullanılanlara Ekle                                                                                                                                                                                                                                                         Başlangıç Sayfası Yapın
 

 

Soru-249: Hocam, Peygamber efendimiz Hz. Hüseyin'in şehit olacağını bildiği halde Hz. Hüseyn'i öldürenleri ve öldürtenleri neden lanetlememiştir? Lanetlemişse lanetlediği sözü yazabilir misiniz?

Cevap-249: Muhterem kardeşim, Allah Resulü Ehlibeytine genel olarak ve Hz. Hüseyin'e özel olarak zulmedenlere gazap ve lanetini çeşitli şekillerde beyan etmiştir ki bunlardan sadece bir kaçını örnek olarak zikrediyoruz:

 

Resul-i Ekrem (s.a.a):

"Yedi grup vardır ki onları hem ben ve hem de her duası kabul olan Peygamer lanetlemiştir: Allah'ın kitabına bir şey artıran (kitabın söylemediğini ona isnad eden), Allah'ın kaderini yalanlayan, Allah'ın haram kıldığını helal sayan, Ehlibeyt'im hakkında Allah'ın haram kıldığı haksızlıkları helal sayıp (yerine getiren), sünnetimi terk eden, beytülmali (haksız yere) kendisine helal sayan, elinde olan güç ve saltanatından yararlanıp Allah'ın zelil saydığını aziz ve Allah'ın aziz saydığını zelil eden kimse." (Üsd-ül Gabe (İbn-i Esir), c.4, s.107, Kenz-ül Ummal (Muttaki Hindi), c.8,s.192)

 

"Miraca götürüldüğüm gece, cennet kapısına şöyle yazıldığını gördüm: "Allah'tan başka ilah yoktur;  Muhammed Allah'ın Resulü'dür; Ali Allah'ın habibidir; Hasan ve Hüseyin Allah'ın seçtikleridir; Fatıma Allah'ın seçkin kıldığı kimsedir ve Allah'ın laneti onlara buğz ve düşmanlık edenin üzerinedir." (Tarih-i Bağdad (Hatip Bağdadi), c.1, s.259, Tehzi-u Tarih-i Dimeşk, c.4, s.322, Menakıb-ı Harezmi, s.302)

 

Başka bir rivayette şöyle geçer: 

"Allah'tan başka ilah yoktur; Muhammed Allah'ın habibidir; Ali Allah'ın velisidir; Fatıma Allah'ın cariyesidir; Hasan ve Hüseyin Allah'ın seçtikleridir ve Allah'ın laneti onlara buğz ve düşmanlık edenin üzerinedir." (Maktel-ül Hüseyn (Harezmi), c.1, s.108)

 

"Benim Ehlieyt'im hiç şüphesiz benden sonra ümmetim tarafından katil ve sürgünlerle karşılaşacaktır. Bizim kavmimizin bize en şiddetli düşmanlık besleyeni, Ümeyye oğulları, Muğiyra oğulları ve Mahzum oğulları olacaktır." (Müstedrek-üs Sahihayn (Hakim Nişaburi), c.4, s.487, Kenz-ül Ummal (Muttaki Hindi), c.6, s.40)

 

"Şunu bilin ki kim Al-i Muhammed'in (Ehlibeyt) düşmanlığı üzere ölürse, kafir ölmüştür; kim Al-i Muhammed'in düşmanlığı üzere ölürse, cennetin kokusunu bile almayacaktır!"  (El-Keşşaf Tefsiri (Zımahşeri), c.3, s.43).

 

"Cebrail (a.s) bana gelerek haber verdi ki benim bu oğlum (Hüseyin) öldürülecektir ve hiç şüphesiz Allah onun katiline şiddetle gazap edecektir." (Kenz-ül Ummal, c.6, s.223)

 

 “Hasan ve Hüseyin, benim oğlumdurlar; onları seven beni sevmiştir, beni seveni de Allah sevmiştir, Allah da sevdiğini cennete götürür; onlara buğz eden bana buğz etmiştir, bana buğz edene de Allah buğz etmiştir; Allah da kendisine buğz ettiği kimseyi cehenneme sokar.” (Kenz’ul- Ummal, c. 12, s. 120. Sünen-i İbn-i Mace, c. 1, s. 51)

 

 “Hüseyin bendendir; o benim oğlum ve evladımdır, kardeşinden sonra insanların en üstünüdür; o Müslümanların imamı, müminlerin mevlası, alemlerin Rabb’inin halifesidir; yardım dileyenlerin yardımına koşan, sığınak arayanların sığınağı ve Allah’ın yaratıklarına olan hüccetidir; o, cennet gençlerinin efendisi ve ümmetin babıdır (kapısıdır); onun emri benim emrimdir; ona itaat bana itaattir; ona uyan bendendir; ona isyan eden benden değildir.” (Emali-yi Saduk, s.101)

 

 “Allah’ım, ben onu (Hz. Hüseyin'i) çok seviyorum, sen de onu sev.” (Tarih’ul- Hulefa, s. 188)

 

 “Kim Hasan ve Hüseyin’i severse beni sevmiştir; kim de onlara buğz ederse bana buğz etmiştir.” (Bihar’ul- Envar, c. 43, s. 264)

 

Hz. Ali (a.s) da Hasan ve Hüseyin’e (aleyhima’s- selam) şöyle buyurdular:

“Siz benden sonra imamsınız, cennet gençlerinin efendilerisiniz, masumlarsınız, Allah Teala her ikinizi korusun; Allah’ın laneti ise size düşmanlık yapan kimsenin üzerine olsun.” (Bihar’ul- Envar, c. 43, s. 265)

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız | Îletişim için |

  Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de 'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM