KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar                                                                                                           Soru ve Cevaplar

Bugün :  

  Sık Kullanılanlara Ekle                                                                                                                                                                                                                                                         Başlangıç Sayfası Yapın
 

Bismillahirrahmanirrahim

 Soru-173:Yasar Nuri Öztürk'ün www.yeniboyut.com adlı sitesinde Hz. Ali'nin ağzından şu söz söyleniliyor: "Namazı gücünüz yettiği kadar kılın. Şu bir gerçek ki, Allah namaz için kimseye azap etmeyecektir.” Hz. Ali hakikaten böyle söz söylemiş midir? Bu sorunun cevabını siz Ehlibeyt mektebinin üyeleri olarak bilebileceğinizi düşünerek sordum.

Cevap-173: Muhterem kardeşim, araştırdığımız kadarıyla tam bu şekilde bir sözü kaynaklarda bulamadık, ama bu söze biraz benzeyen başka bir söz şöyle nakledilmiştir Hz. Emir-ül Mu’minin’den:

“Ey Kümeyl, (Hz. Ali’nin sır arkadaşlarından,) hiçbir farzda ruhsat yoktur ve hiçbir nafilede (müstehaplarda) şiddet. Ey Kümeyl, hiç şüphesiz Allah ancak farz olan şeyden hesap sorar.” (Müstedrek-ül Vesail, C.11, S.281)

 

 Eğer yukarıda naklettiğiniz cümle doğru bile olsa, yukarıda verdiğimiz hadiste de açık bir açıklandığı gibi, ondan maksat nafile ve sünnet olan namazlardır, farzlar değil. Yoksa farz namazlar için böyle bir şey söz konusu olamaz. Kur'an'da açık bir şekilde cehenneme girme sebeplerinden birisinin namaz kılmama olduğu açıklandığı halde (Müddessir, 42-43) Hz. Ali (a.s) böyle bir şeyi nasıl söyleyebilir? Ehl-i Beyt İmamlarının kendisi "Bizden Kur'an'a ters düşen bir şey size nakledildiğinde onu duvara çalın. Biz öyle bir şey söylemeyiz" buyurmuşlardır. Hz. Ali’nin (a.s) kendisi Nehc-ül Belağa’da yukarıda verdiğimiz ayeti de şahid göstererek namaz hakkında şöyle buyurmaktadır:

 

“Namazda birleşin, ona devam edin, onu artırın; Çünkü namaz "Müminler üzerinde vakitleri belirli bir farzdır." (Nisa, 103) Kendilerine sorulduğunda Cehennem ehlinin verdiği cevabı işitmediniz mi!.. "Sizi bu yakıcı ateşe sürükleyen nedir?" (diye sorulduğunda) derler ki: "Biz namaz kılanlardan değildik" (Müddessir, 42- 43) Namaz, günahları yaprakların döküldüğü gibi döker ve iplerin çözüldüğü gibi çözer. Allah Resulü, namazı insanın kapısının önünden akan şifa pınarlarına benzetmiştir. Namaz kılan kimse, orada gece gündüz beş defa yıkanır. Böyle olan bir kimsede kirden hiç eser kalır mı?! İşte böylesi bir nimetin kadrini bilenler, ancak mal ve evlada düşkünlükleri veya dünya metalarına dalmış olmaları kendilerini namaz kılmaktan geri bırakmayan kimselerdir. Allah şöyle buyuruyor: "İşte, o kimseleri ne ticaret, ne de alış veriş, Allah'ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkor." (Nur, 37) Peygamber (s.a.a), kendisi cennetle müjdelendikten sonra bile namaz kılmaktan yorulmuyordu. Allah'ın "Ehline namazı emret ve onda kararlı davran." (Taha, 132) emri gereğince Allah Rasulü ehline namazı emrediyor ve kendisi de ona devam ediyordu. (Nehc-ül Belağa, Hutbe: 199)

 

Yine şöyle buyurmaktadır: “Ben size namazı ve onu korumayı vasiyet ediyorum. Zira hiç şüphesiz o, en iyi ameldir ve dininizin direğidir.”  (Bihar-ül Envar, 82, S.209)

 

Yine buyurmuştur: “Allah’a (Azze ve Celle) namazdan daha sevimli bir şey yoktur. O halde hiçbir şey sizi namaz vakitlerinden alıkoymasın. Zira Allah’u Teala Kur’an’da bir gurubu, kınarken şöyle buyurmuştur: ‘Onlar ki namazlarından gaflet ederler.” (Maun, 5) buyurmaktadır. Yani onlar gaflette olduklarından, namaz vakitlerini küçümser, önemsemezler.” (El-Hisal, C.2, S.621)

Hz. Ali’den  (a.s) namaz ve önemi hakkında daha bir çok önemli sözler nakledilmiştir ki şimdilik bu kadarıyla yetiniyoruz.   

 

 
 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız | Îletişim için |

  Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de 'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM