KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Soru ve Cevaplar                                                                                                           Soru ve Cevaplar

Bugün :  

  Sık Kullanılanlara Ekle                                                                                                                                                                                                                                                         Başlangıç Sayfası Yapın
 

Bismillahirrahmanirrahim

 

 

Soru-114: Selamun aleyküm, cemaati müslimin. Mevlam'ın sabrı, bereketi, ihsanı, hidayeti, nuru, tüm İslam aleminin üzerine olsun. Ben mut'a nikahı helaldir diyenlere aşağıda yazdıklarımın İslamiyet'e göre bir açıklamasını istiyorum.Kabul edelim ki ben mut'a nikahını helal biliyorum. Ve 2.000 nüfuslu bir ilçede yaşıyorum. Yaşım 20 ve evlenmek için birikmiş bir param yok; ama cinsel isteklerim var; ne yapmam gerekiyor? Hemen mut'a nikahı. ilçeden muta nikahını helal bilen dul bir hanımla 3 aylığına anlaştığımız miktarda mihrini vererek, kendime muta nikahı ile nikahlıyorum. Mut'a nikahı ile nikahladığım bayan benden hamile kalıyor; fakat benim haberim yok. Ben bu 3 ayın bitiminde askere gidiyorum. Ben, askerde iken mut'a nikahı ile nikahladığım kadın bir kız çocuğu doğuruyor; ama bana bir türlü ulaşamıyor. Askerlik dönüşü de aynı ilçeye yerleşmeyip Fransa'ya yerleşiyorum. Fransa'da daimi bir nikahla evleniyorum ve 1 oğlum oluyor. Aradan yıllar geçiyor oğlum 22 yaşına geliyor ve babasının memleketine gidiyor ve benim muta nikahı ile nikahladığım hanımın kızına aşık oluyor ve evleniyorlar.(Şimdi içinizden bazıları diyebilir ki o kadın günümüzün bu şartlarında size nasıl ulaşamaz; artık dünyanın öbür ucundaki insana cebindeki telefondan ulaşıyorsunuz. Bu yukarıda bahsettiğim olayın birde 200 sene önce yaşandığını düşünürseniz sonucun ne olduğunu kolayca anlarsınız.) Bu sözlerden sonraki tüm yorumları size yada sizlere bırakıyorum. selam ve dua ile.

 

 

Cevap: Muhterem kardeşim, selam aleykum!

Sorunuza cevap olarak şu noktalara dikkatinizi çekmek istiyoruz:

1. Aynı soru süt emzirme yoluyla oluşan mahremlikte de söz konusudur. Yani bir hanımla evlendikten sonra hatta ondan birkaç çocuğunuz bile olsa bir süre sonra onun kendi süt kardeşiniz olduğunu anlayabilirsiniz. Yani tesadüfen bir hanım ben sizin ikinize de süt vermişim derse veya validen bu hanıma da süt vermişti denir ve bu ispat olursa o evlilik şer’an batıl olur. Ve o eşlerin birbirinden hemen ayrılmaları gerekir. Bu tür olaylar çok meydana gelmesine rağmen bunun birlikte kimse süt verme zamanında bunun bir kayda geçilmesinin farz olduğuna dair hüküm vermemiştir.

2. Daimi nikahta da bu olayla karşılaşılabilir. Örneğin sürekli yolculuk yapan bir iş adamı işi icabı sık sık uğradığı asıl memleketinin dışındaki bir yerde de evlenebilir ve bu durumundan birinci ailesini haberdar etmez. Sonraları anı bir hadise sonucu bu adam hayatını kaybederse onun çocuklarının da tesadüf icabı birbirlerini yabancı sanarak birbirleriyle evlenme için teşebbüs etmeleri mümkündür. Böyle bir teşebbüs olursa durumun farkına varır varmaz ayrılmaları gerekir. Bu yapıldığı taktirde onlara bir beis olmaz. Fıkhi kitaplarda bu gibi durumlarla ilgili tüm hükümler açıklanmıştır.

3. Genelde insan evlilikte karşı tarafı tanımaya en azından onun kimin çocuğu olduğunu öğrenmeye çalışır. Bu yüzden sizin ortaya attığınız ihtimal yaşanan gerçeklere bakıldığında temelsiz bir varsayımdan başka bir şey değildir.

4. Kaldı ki Allah Teala gaybi yardımları sayesinde müminleri ve takva ehlini bilmeyerek de olsa kötülüklere düşmekten korur. Onun için takva ehli için Allah’ın yardımıyla bu tür olaylar vuku bulmaz.

5. Muta nikahının meşru oluşu onun şartlara göre toplumsal bir takım kanunlar çerçevesinde sınırlarının belirlenmesini örneğin belli bir usul gereği resmi bir işlemle kayıt edilmesini engellemez. İslam ebedi bir din olduğu ve tüm zaman ve şartlarda uygulanmasının mümkün olması için bu gibi teferruatı insanların kendisine ve daha doğrusu toplumun yöneticisine bırakmıştır.

 

 

 

 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız | Îletişim için |

  Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de 'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM