KEVSER YAYINCILIK

  Ana Sayfa / Makaleler                                                                                                                                        Makaleler

Bugün :  

  Sık Kullanılanlara Ekle                                                                                                                                                                                                                                                                    Başlangıç Sayfası Yapın
 

Kerbela Şehitlerine Neden Yas?

Diyorlar ki: "Eğer İmam Hüseyin (a.s) zafere ulaştıysa neden bunu kutlamıyoruz, neden ağlıyoruz, bu büyük zafer karşısında bu kadar ağlamak yakışır mı?"

Bu eleştiride bulunan kimseler yas ve matemin felsefesinden haberdar değiller ve onu zelilane ağlamalarla karıştırıyorlar.

Ağlamak ve insanın kalbinin bacası olan gözden yaş damlaları akıtmak dört şekilde olabilir:

1- Şevk ve sevinç ağlamaları: Canı kadar sevdiği yavrusunu kaybedip, yıllar sonra bulan bir annenin ağlaması veya bir ömür boyunca maşukundan ayrı kalıp, onu bulunca sevinçten ağlayan bir aşığın ağlaması gibi.

Kerbela'daki hamase ve yiğitliklerin büyük bir bölümü şevk yaratıcı ve coşturucudur. İşte bu yüzden de onca yiğitlik, kahramanlık, fedakarlık, şecaat, özgürlük hamasesi ve esir erkek ve kadınların coşturucu konuşmalarını duyan bir insan gözünden şevk seli akıtır. Bu ağlamalar yenilgiden mi kaynaklanır, yoksa şevk ve sevinç gözyaşı mıdır?

2- Atifî ve duygusal ağlamalar: İnsanın göğsünde taş değil bir kalp vardır; ve bu kalp insani duygu dalgalarını tersim eder. İnsan bir kış gecesinde, annesinin kucağında duran yetim bir çocuğu görünce tüyleri ürperir ve gözünden seller akıtarak insani duygularla dolup taşan canlı bir kalbe sahip olduğunu gösterir.

Dünyaya yeni gelen ve sütle beslenen bir çocuğun kendi babasının kucağında öldürülmesi ve kanlar içerisinde kalmasını duyup, ağlayan birin bu ağlaması onun zaaf ve güçsüzlüğünü mü gösterir yoksa tertemiz duygularla dolup taşan uyanık bir kalbe sahip olduğunu mu?

3- Hedefin birlik ve paylaşıldığından dolayı ağlama: Bazen, gözlerden damlalar hedeflerin elçisi olur. İmam Hüseyin (a.s)'la aynı hedefi paylaştığını ve onun mektebinin izcisi olduğunu göstermek isteyen biri, bazen Hüseynî şiarlar vererek ve bazen hamasî şiirler okuyarak bunu gösterir, ancak bazen bunlar sahte de olabilir; fakat bu acı olayları duyarak kalbinden coşan acıları bir damla gözyaşıyla bildiren bir insan daha sadık olup, hedefinin İmam Hüseyin (a.s)'ın hedefinin aynısı olduğunu daha açık bir şekilde ortaya koyar. Evet bu gözyaşları, insanın, İmam Hüseyin (a.s) ve yaranının mukaddes hedeflerine vefadar olduğunu, putperestlik, zulüm ve haksızlıklara karşı amansız bir düşman ve de kötülüklerden beri olduğunu duyurmaktır. İmam Hüseyin (a.s)'ın mukaddes hedeflerini tanımaksızın, bu şekilde ağlamak mümkün müdür?

4- Zillet ve Yenilgi Ağlaması: Kendi hedefine ulaşamayan, hedefini ilerletmek için ruh, şehamet, ve şecaate sahip olmayan zayıf ve güçsüz kimseler aciz kaldıklarını görünce oturup ağlarlar. Asla böyle düşünerek İmam Hüseyin (a.s)'a ağlamaya kalkışma; çünkü İmam Hüseyin (a.s) böyle ağlamalardan beridir. Eğer ağlıyorsan, ağlaman şevk, sevinç, duygu ve hedef birliğinden kaynaklanan bir ağlama olmalıdır.

Ancak İmam Hüseyin (a.s) ve yaranının mektebini tanımak ve amelî olarak o yüce insanların yüce hedeflerine yardımda bulunmak, yüce hedeflerine yardımda bulunmak, ağlamak ve yas tutmaktan daha önemlidir. Zaten önemli olan da tertemiz bir şekilde yaşamak, doğru düşünmek ve amel etmektir.

Vesselamu Aleykum ve  Rahmetullahi ve Berekatuh

 
 

Go to top of page  Ana Sayfa | Kitap Listesi | Kıble Dergisi | Makaleler | Kadin ve Aile | Cocuklar Îçin | Soru Ve Cevap | Yazarlarımız | Îletişim için |

  Kur`an | Hadisler | Dualar | Şiirler | Ses ve Video | Programlar | Linkler  |  

Copyright© 2000 Kevser Yayinlari Internet Hizmetleri. Tüm Haklari Saklidir Ayrintili bilgi almak için veya bize her konuda yazmak için, paragonxx@yahoo.de 'e mesaj yollayiniz. WWW.KEVSERNET.COM